Zastosowanie i rodzaje lubrykantów oraz żeli intymnych

Lubrykanty nazywane są również żelami intymnymi. Celem ich stosowania jest zapobieganie podrażnieniom i otarciom podczas stosunku. Pozwalają tym samym na uzyskanie odpowiedniego poślizgu, dzięki czemu penetracja przebiega łatwo i bez żadnego dyskomfortu. Lubrykanty mogą również sprawdzić się jako urozmaicenie zabawy w sypialni. Jest to możliwe za sprawą substancji zapachowych i smakowych, które zwiększają atrakcyjność gry wstępnej i pogłębiają doznania obojga partnerów podczas zbliżenia.

Zastosowanie żeli intymnych

Głównym wskazaniem do stosowania lubrykantów jest nadmierna suchość pochwy. Najczęściej na występowanie tej przypadłości skarżą się kobiety przechodzące menopauzę oraz karmiące piersią. Nierzadko suchość pochwy jest następstwem przyjmowania źle dobranych środków antykoncepcyjnych oraz niektórych leków, na przykład antydepresantów lub antybiotyków. Problem ten pojawia się także w wyniku stosowania mocno wysuszających kosmetyków, mydła, płynu do kąpieli czy proszku do prania. Suchość pochwy bywa także objawem przejściowym, który pojawia się na skutek zmian hormonalnych w cyklu menstruacyjnym albo pod wpływem dużego stresu. Żele intymne nie są jednak w stanie zwalczyć przyczyn stale utrzymujących się dolegliwości. Mogą jedynie zamaskować objawy, dlatego warto przebadać się u ginekologa i rozpocząć leczenie. Lubrykanty często stosowane są także przez osoby, które interesuje erotyka. Żele intymne stanowią wówczas sposób na urozmaicenie życia seksualnego. Wykorzystywane są na przykład do masaży, które pobudzają zmysły i zwiększają intensywność doznań. Stosowanie lubrykantów wskazane jest także przy zabawie z seks-zabawkami oraz podczas seksu analnego.

Rodzaje lubrykantów 

Istnieje kilka rodzajów żeli intymnych, które podzielić można ze względu na właściwości oraz znajdujące się w nich substancje nawilżające. Do najpopularniejszych należą produkty na bazie wody. Są przyjazne dla skóry i posiadają naturalny skład, dzięki czemu są antyalergiczne, nie wywołują podrażnień oraz można je łatwo zmyć. Najlepsze właściwości nawilżające posiadają lubrykanty na bazie silikonu, które są także droższe. Do osobnej kategorii należą żele intymne smakowe i zapachowe, zazwyczaj wzbogacane substancjami z nutami owocowymi. Stosowanie ich w niewielkich ilościach nie jest niebezpieczne, jednak niektóre składniki mogą wywoływać podrażnienia. Powszechnie stosuje się także lubrykanty hipoalergiczne, pozbawione barwników i konserwantów. Mogą być za to wzbogacone dodatkowymi substancjami łagodzącymi i przeciwzapalnymi, przez co przeznaczone są dla osób o skórze szczególnie wrażliwej. Warto wspomnieć także o lubrykantach stymulujących, które posiadają unikalne właściwości chłodzące, rozgrzewające czy też wywołujące przyjemne mrowienie. Zwiększają wrażliwość okolic intymnych na bodźce, pogłębiając tym samym doznania i ułatwiając osiąganie orgazmu. W sprzedaży znajdują się także lubrykanty wspomagające zapłodnienie, których specjalnie wzbogacona formuła ma za zadanie zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Możesz również polubić…