Dlatego erotyka jest ważną i nieodłączną częścią życia w związku?

Erotyka budzi wiele sprzecznych emocji, zwłaszcza u ludzi starszej daty, konserwatystów i mocno wierzących tradycjonalistów. Jawi się ona jako coś sprzecznego z ludzką naturą, coś wbrew prawu i etyce, dlatego należy omijać ją szerokim łukiem. Nie myśleć, nie słuchać, ignorować, tylko, że właśnie takie zachowanie jest sprzeczne z naturą ludzką, z naszą cielesnością. Ignorując własne potrzeby cielesne, skazujemy się na frustracje, niespełnienie, a nasze związki na kruchość i zdradę.

Erotyka — czym jest dla człowieka?

Bez względu na płeć, wiek, czy wyznanie, erotyka jest fundamentalną częścią życia człowieka. Nasze ciało zostało tak stworzone tak, a nie inaczej, nie tylko w celach prokreacji, ale również w celach czysto hedonistycznych. Strefy erogenne, odczuwanie przyjemności, reakcja ciała na dotyk, potrzeby zmysłów, to wszystko jest dowodem, że człowiek jest istotą erotyczną i powinien żyć w zgodzie ze swoją naturą. Bardzo ciężko jest stworzyć trwały związek, oparty na silnych relacjach, jeżeli nie ma w nim satysfakcji z życia seksualnego. Brak otwartych rozmów o wzajemnych potrzebach, brak zrozumienia w łóżku, brak zadowolenia obojga partnerów, bardzo często prowadzi do narastających frustracji, oziębienia relacji, a finalnie do rozpadu związku w wyniku zdrady lub rezygnacji jednego z partnerów. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, małżeństwo, narzeczeństwo czy para musi tworzyć związek oparty na wzajemnym szacunku, zaufaniu i trosce o potrzeby drugiej osoby, również w sferze seksualnej, a może nawet przede wszystkim na tym polu.

Jak dbać sferę intymną w związku

Budując związek, oboje partnerów musi sobie zdawać sprawę z tego, że czeka ich dużo pracy oraz poświęcenia, nie brzmi to zbyt optymistycznie, ale taka jest prawda. Wzajemna akceptacja, otwartość na potrzeby czy ograniczenia i bariery drugiej osoby to bardzo ważna kwestia, przede wszystkim w sferze intymnej. Tak jak różni są ludzie, tak różne mają upodobania i potrzeby. Jedni lubią długą, delikatną grę wstępną, zakończoną powolnym, tantrycznym wręcz stosunkiem, inni natomiast są demonami seksu, potrzebują intensywnych bodźców, szybkich i mocnych stosunków, które rozgrzewają do czerwoności. Jedni są gotowi wciąż na nowe doznania, lubią eksperymentować w łóżku z gadżetami erotycznymi, lubią odkrywać nowe lądy, przesuwać swoje granice, inni natomiast wolą sprawdzone schematy, znajome grunty, oraz stabilne i przewidywalne scenariusze. Tworząc związek, trzeba się zgrać w kwestii preferencji seksualnych, dlatego tak ważne jest dokładne poznanie siebie nawzajem, całkowita szczerość i akceptacja.

Erotyka to bardzo ważna kwestia w związku, trzeba dbać o życie erotyczne, stale podsycać ogień, dbać o partnera, uczyć się go przez cały czas, nadążać za jego nastrojami, zmieniającymi się upodobaniami. Ludzie dorastają, zmieniają się, a wraz z nimi zmieniają się ich potrzeby seksualne, tylko będąc czujnym partnerem, uda nam się nadążać za sobą nawzajem i stale zapewniać pożądaną dawkę doznań, w pożądany przez partnera sposób.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Erotic-med.pl.

Możesz również polubić…